La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit

Conectare

Mi-am uitat parola

Drumul spre casă

Distribuiţi
    Eliana

Puncte : 78
    Reputatie : 4
    Data de inscriere : 26/11/2012
    Localizare : Dincolo de nori

Drumul spre casă

Mesaj Scris de Eliana la data de Sam Dec 08, 2012 6:43 am

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine] Fericită că Dumnezeu locuieşte în inima mea! [Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
    thats_life
    Admin
    Admin

Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

Re: Drumul spre casă

Mesaj Scris de thats_life la data de Dum Dec 09, 2012 8:53 pm

O persoana care avanseaza spiritual trebuie sa inteleaga ca toate problemele cu care se confrunta pe calea spirituala vin de Sus. Problemele ne sunt date pe diferite nivele si pot fi de diferite tipuri. Asta depinde de specificul sufletului si de incercarile prin care trebuie sa treaca pentru a obtine corectarea.

Nu ar trebui sa analizam de ce primim anumite probleme specifice. Nu vom fi capabili niciodata sa le intelegem, decat doar, fiind la nivelul lor. Trebuie sa urcam peste ele, ca si cum nu le-am da atentie si sa ne gandim doar la scopul spiritual. Pe calea spre scop, trebuie uneori sa trecem un rau, uneori o fisura intr-un deal, alteori un abis si uneori un ciclon. Trecand peste obstacole de dragul de-a atinge scopul, le transformam in ajutoare si cladim scopul exact in afara lor!

Niciun obstacol nu apare din intamplare. Ele sunt totdeauna determinate de calitatea sufletului aceluia. Sufletul este spart si spartura determina tipul problemelor care devin revelate pentru ca noi sa le corectam. Daca aspirati spre scopul spiritual, in ciuda obstacolelor, atunci le corectati si ele se umplu de cunostinte, intelegere si corectare. Asa avanseaza o persoana.
    Insa calea,`drumul catre casa` este mereu pavata cu obstacole.
    Eliana

Mesaj Scris de Eliana la data de Vin Dec 14, 2012 4:23 am

Schimbarea.

Ea are puterea
    de a înălţa,
    de a vindeca,
    de a stimula,
    de a surprinde,
    de a deschide noi uşi,
    de a aduce noi experienţe
    şi de a crea entuziasm în viaţă.
    Cu siguranţă merită riscul.

Leo Buscaglia

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine] Fericită că Dumnezeu locuieşte în inima mea! [Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
    Eliana

Mesaj Scris de Eliana la data de Dum Dec 23, 2012 6:26 am

Drumul catre Casa este lung si anevoios.
    Uneori, e nevoie sa ne ratacim ca sa revenim pe drumul bun, alteori este nevoie sa ne intoarcem din locul unde am plecat. Tot acest drum pe care il parcurgem de-a lungul vietii ne arata ceva. Ne arata cum sa ne descoperim, cum sa ne iubim, cum sa vedem dincolo de aparente. Ne invata cum sa ne regasim linistea, cum sa ne vindecam sufletul, cum sa ne recuperam increderea . Din diverse motive, ne subapreciem, fie intelectual, fizic sau spiritual. Ne subestimam calitatile , corpul, jobul , relatia. Si astfel, ajungem la un moment dat intr-un punct in care nu ne mai recunoastem, nu mai stim cine suntem. Ne pierdem identitatea, conceptiile, convingerile, iar greutatile prin care trecem nu fac decat sa amplifice starea noastra. Drumul devine din ce in ce mai dificil, obositor. Suntem atat de departe de capatul destinatiei. Privim in urma noastra si constatam surprinsi ca am parcurs o distanta impresionanta, ca ne-am schimbat, ca am evoluat de-a lungul acestei calatorii. Am invatat ca suntem puternici, ca meritam respect, ca suntem unici, ca dincolo de invelisul exterior e adevarata frumusete, ca stim sa iubim, ca suntem iubiti si apreciati, ca suntem valorosi in ochii celor dragi. Si, daca am invatat toate acestea inseamna ca a meritat totul.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier Ian 16, 2019 5:56 pm