La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit

Conectare

Mi-am uitat parola

Avalansa gandurilor !

Distribuiţi
    thats_life
    Admin
    Admin

Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

Avalansa gandurilor !

Mesaj Scris de thats_life la data de Mar Noi 06, 2012 3:06 am

Ne putem ridica la nivelul spiritual numai după ce acceptăm condiția că nu așteptam nicio recompensă.

Dar cum pot ajunge la o astfel de decizie?
    Cum pot cere puterea de Sus?
    Cum pot face asta dacă am numai o minte corporală, sentimente corporale și acționez numai în mod egoist, deoarece nu știu nimic altceva?
    Unde pot găsi formele corecte și discernămintele corecte, din care să formez cererea corectă: a primi numai puterea dăruirii și să nu cer o recompensă?

Dacă omul avansează în mod persistent, având grijă să țină toate condițiile, nu este nevoie să aibă vreun atribut special, altul decât cele cu care s-a născut sau să aparțină unor oameni speciali. Fiecăruia i se dă condițiile corecte pentru muncă prin timiterea îndoielilor: ”Ce este această muncă?„ și ”Cine este Domnul pe care ar trebui să Îl ascult?”
    Asta se întâmplă când este aruncat încă odată în ”apele potopului” iar apoi în ”apele discordie”, apoi în ”apele pașnice”, în diferitele discernăminte care ne sunt revelate.

Omul trebuie să își clarifice dacă le acceptă în linia dreaptă, în linia stângă sau în linia de mijloc .

Principalul lucru aici este să nu te oprești și să avansezi cu încăpățânare în modul cel mai simplu, să nu fii deștept și să încerci să rezolvi aceste probleme cu mintea corporală. Această întreagă filozofie este fără rost și numai puritate inimii poate ajuta. Omul care are succes nu este obligatoriu deștept și poate fi chiar un pic prostuț, dar este dedicat scopului și avansează cu încăpățânare către el, încercând să își facă treaba. Desigur, înclinația rea crește constant în el, prin evocarea de gânduri de critică și îndoială, dar această atitudine va conduce până la urmă pe om către succes.

Toate clarificările încep de la bine cunoscutele întrebări ale Faraonului-Egoului: ”Cine?” și ”Ce?” Diferite tipuri de ape sunt descoperite. ”Cine?” și ”Ce?”sunt întrebări despre măreția Creatorului, despre faptul dacă am sau nu nevoie de El și despre tipul de recompensă pe care îl aștept. Între timp, acestea sunt simple clarificări, cine controlează totul și cum.

Mai târziu întâlnesc diferite tipuri de ape și sunt forțat să clarific:
    De cine vrea să mă ascund?
    De ce mă ascund?
    Ce tip de ape sunt potoapele pentru mine și ce tip nu sunt?

Omul desenează întreaga imagine dar nu este niciun potop în asta! Potopul este pentru mine; este un rezultat al gândurilor mele malițioase, influențelor rele, etc.

Este determinat de unde mă simt eu însumi și nu de dezastrele fizice ca furtunile și inundațiile pe care le întâmpinăm acum. Creăm de fapt indudațiile în noi. Cu toate că sunt furtuni naturale și inundații ca cele din America de Nord, și ele sunt create de oameni, prin atitudinea lor asupra vieții, care aduce asemenea răspunsuri din natură.

După ce am întrebat ”Cine?” și ”Ce?” de câteva ori, încep să clarific diferitele tipuri de ape, și mă aproopii de rugăciunea adevărată. Asta înseamnă că trebuie să clarific deficienta pe care o am să ajung la puterea care mă va ridica deasupra dorinței mele de a primi și care îmi va permite să dăruiesc cu adevărat. După ce potopul se retrage voi ieși din Arca lui Noe și voi începe să muncesc cu dorințele mele de a primi pentru a dărui.

............................................
    Eliana

Puncte : 78
    Reputatie : 4
    Data de inscriere : 26/11/2012
    Localizare : Dincolo de nori

Re: Avalansa gandurilor !

Mesaj Scris de Eliana la data de Vin Noi 30, 2012 4:20 am

Din punctul meu de vedere, e oarecum periculos sa acordam atentie tuturor gandurilor noastre.
    Cred ca ele vin si pleaca. Unii oameni chiar trec prin stari neplacute, din cauza faptului ca acorda importanta diverselor ganduri. Gandurile vin si de la duhurile rele si acolo unde gasesc atentie, slabiciune... raman.
    Ceea ce ne este dat sa traim, traim oricum, important este sa dam atentie gandurilor care ne aduc liniste si calm interior, astfel de ganduri vin de la Duhul Sfant.

Fericită că Dumnezeu locuieşte în inima mea!
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Sam Dec 01, 2012 3:21 am

Eliana a scris:
    Ceea ce ne este dat sa traim, traim oricum..

Nu suna aceste cuvinte a conditionare ? Smile
    Eliana

Mesaj Scris de Eliana la data de Sam Dec 01, 2012 3:26 am

thats_life a scris:
    Eliana a scris:

Adica?!?

thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Sam Dec 01, 2012 4:03 am

Eliana a scris:
    thats_life a scris:
    Eliana a scris:

Adica?!?

Pai citeste ce ai scris . Suna a predestinare .A conditionare .
    Suna a : TREBUIE. Smile
    Eliana

Mesaj Scris de Eliana la data de Sam Dec 01, 2012 7:40 am

thats_life a scris:

Se pare ca nu suntem pe aceeasi unda, unul e pe FM si unul pe US, amandoi la radio -- it's a joke, of course!

Ma refer aici la "trait" la urmatorul aspect. Eu mi-am propus cutarica lucru sa fac, cum ne cum nu mi-a iesit cum am planuit eu, pe moment m-am suparat rau, cu timpul am inteles ce si cum,
    sau
    am dorit sa am un job intr-un anume loc, am luptat pentru asta... am pierdut, dupa ceva vreme am ajuns in alta parte si am simtit ca e cu mult mai bun decat cel pentru care luptasem eu cu atata sarg. Cel pentru care a luptat, ca sa zic asa, Dumnezeu ma multumeste deplin.

thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Sam Dec 01, 2012 7:56 am

Eliana a scris:
    thats_life a scris:

Se pare ca nu suntem pe aceeasi unda, unul e pe FM si unul pe US, amandoi la radio -- it's a joke, of course!

Ma refer aici la "trait" la urmatorul aspect. Eu mi-am propus cutarica lucru sa fac, cum ne cum nu mi-a iesit cum am planuit eu, pe moment m-am suparat rau, cu timpul am inteles ce si cum,
    sau
    am dorit sa am un job intr-un anume loc, am luptat pentru asta... am pierdut, dupa ceva vreme am ajuns in alta parte si am simtit ca e cu mult mai bun decat cel pentru care luptasem eu cu atata sarg. Cel pentru care a luptat, ca sa zic asa, Dumnezeu ma multumeste deplin.
    Si asta inseamna ca s-a intamplat ce trebuia sa se intample si nu ar fi fost o alta alternativa .
    Indiferent de faptul ca tu esti mai multumita si recunoscatoare fata de Dumnezeu ca lucrurile nu s-au intamplat asa cum ti-ai fi dorit tu la vremea potrivita.
    Si eu am pierdut in urma cu ani un contract de America ,si am suferit enorm de mult .Azi insa sunt recunoscator ca s-a intamplat asa . Deci cineva stie mai bine ce este bine pentru mine si imi coordoneaza miscarile .
    Nu vezi aceste aspecte ale vietii ca o conditionare ,atata timp cat ele vin de SUS asezate ?

Ce ne este dat sa traim ,traim .

Eu cred ca suntem pe aceeasi unda ,totusi Smile
    Eliana

Mesaj Scris de Eliana la data de Sam Dec 01, 2012 8:01 am

thats_life a scris:
    Si asta inseamna ca s-a intamplat ce trebuia sa se intample si nu ar fi fost o alta alternativa .
    Indiferent de faptul ca tu esti mai multumita si recunoscatoare fata de Dumnezeu ca lucrurile nu s-au intamplat asa cum ti-ai fi dorit tu la vremea potrivita.
    Si eu am pierdut in urma cu ani un contract de America ,si am suferit enorm de mult .Azi insa sunt recunoscator ca s-a intamplat asa . Deci cineva stie mai bine ce este bine pentru mine si imi coordoneaza miscarile .
    Nu vezi aceste aspecte ale vietii ca o conditionare ,atata timp cat ele vin de SUS asezate ?

Ce ne este dat sa traim ,traim .

Eu cred ca suntem pe aceeasi unda ,totusi Smile

Mie imi suna a fi dovada faptului ca Dumnezeu este cu mine, nu imi suna a conditionare. Am ca si ruga, desi rugaciunea e ceva intim, urmatoarele:
    Multumesc Dumnezeul Mantuirii mele pentru tot ce mi-ai dat si mai ales pentru ce nu mi-ai dat.

thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Sam Dec 01, 2012 8:05 am

Cum ai ajuns sa crezi in Dumnezeu ? Smile
    Cum ai ajuns la acest punct de `liniste` ?

Nu trebuie sa imi raspunzi ,doar sa te gandesti ,la tot ce te-a adus in acest punct ....
    Eliana

Mesaj Scris de Eliana la data de Sam Dec 01, 2012 8:31 am

thats_life a scris:Cum ai ajuns sa crezi in Dumnezeu ? Smile
    Cum ai ajuns la acest punct de `liniste` ?

Nu trebuie sa imi raspunzi ,doar sa te gandesti ,la tot ce te-a adus in acest punct ....

Dumnezeu m-a gasit pe mine, nu eu pe El.

Când Dumnezeu te are drag
    Şi te ia în paza milei Sfinte,
    Ca arme de-a lupta înainte,
    Nu-ţi dă nici bâtă nici toiag,
    Îţi dă pricepere si minte.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Vin Noi 16, 2018 2:50 am