La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit

Conectare

Mi-am uitat parola

Lumina !!!

Distribuiţi
    thats_life
    Admin
    Admin

Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

Lumina !!!

Mesaj Scris de thats_life la data de Lun Aug 06, 2012 12:15 pm

Cuvantul Lumina trezeste in mintea noastra tot felul de asocieri pozitive. Dar Lumina este mai mult decat orice altceva ne-am putea imagina – este, de fapt, o calitate a Creatorului insusi.
    Si Dumnezeu a spus " Sa fie Lumina, si a fost Lumina", Lumina de la capatul tunelului.
    Esti Lumina vietii mele, Am vazut Lumina. Smile

Daca ai tine minte de cate ori auzi zilnic lumina, ai descoperi ca se fac sute de referiri la acest termen, intr-un fel sau altul. Expresii ca in lumina celor aratate, lumineaza-ma, iluminat, luminozitate sunt metafore adesea utilizate pentru a descrie idei despre intelepciune, speranta, bunatate.
    De obicei spunem o persoana (i)luminata, pentru a descrie pe cineva care este intelept, sau care are abilitatea de a a vedea lumea intr-un fel unic.
    Ne bucuram de lumina soarelui si ne planuim vacante in locuri, unde ne putem relaxa si ne putem bucura de lumina/caldura. Suntem atrasi de caldura luminii focului si ne adunam in jurul luminii focurilor de tabara. In calitatea noastra de fiinюe umane , de foarte multe ori vorbim despre lumina in feluri emotionale, aproape senzuale.

Este greu de imaginat ca dupa mii de ani de cercetari, oamenii de stiinta nu sunt inca siguri in privinta naturii luminii. Totusi, nimeni nu contrazice faptul ,ca lumina este izvorul vietii pe pamant.
    Nu e nici o coincidenta faptul ca, doar prin gandul despre lumina putem produce senzatii asa de puternice. Exista intr-adevar o Lumina Spirituala care are efect asupra noastra, chiar daca noi nu suntem constienti de prezenюa acesteia. Aceasta Lumina este atributul fortei care ne-a creat – a Creatorului.

Atentie, inainte ca emanatiile sa fie emise si creaturile create,Lumina Simpla de Sus a umplut toata existenta. Si n-a ramas nici un loc liber, ca o atmosfera goala, un vid sau o groapa,Ci totul a fost acoperit de Lumina Simpla Infinita .
    Care e natura Luminii spirituale? Asa cum lumina fizica ne umple in modalitati fizice, facandu-ne sa ne simtim calzi si comfortabil, tot asa, Lumina spirituala ne satisface nevoile spirituale, nevoile sufletului. In timp ce ne traim viata in aceasta lume,spun inteleptii, putem sa ne umplem sufletele cu Lumina spirituala si astfel, sa traim experienta bucuriei infinite si a implinirii.

Pe masura ce sufletul este cuprins de Lumina, persoana incepe sa simta imparatia interioara numita Lumea de Sus si sa perceapa fenomene, dincolo de ceea ce noi cunoastem din lumea fizica.
    Cum anume difera aceasta Lume de Sus de senzatiile noastre obisnuite? In aceasta lume, toate perceptiile noastre se dezvolta in mod firesc, cu ajutorul celor cinci simturi. Si totusi, suntem afectati in mod evident de multe forte ale naturii care sunt invizibile pentru noi. Oxigenul pe care il respiram, de exemplu, este invizibil, dar fara el nu am putea supravietui in lumea fizica.

In acelasi fel, Lumea de Sus este o zona a realitatii care este imperceptibila pentru cele cinci simturi ale noastre, dar putem incepe sa o simtim pe masura ce sufletele noastre sunt umplute de Lumina spirituala.
    kato.

Puncte : 34
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 01/08/2012
    Localizare : Cluj-Napoca

Re: Lumina !!!

Mesaj Scris de kato. la data de Mar Aug 07, 2012 12:50 pm

Patanjali - Yoga Sutras
    Samadhi-Pada (Despre Samadhi)
    ...
    41. Cel ale cărui modificări mentale au fost epuizate, [a împlinit] contopirea cunoscătorului, cunoaşterii şi cunoscutului, precum nestemata bine şlefuită ce ia culoarea suprafeţei pe care este aşezată
    42. Pendularea [conştiinţei] între cuvânt, obiectul desemnat şi cunoaşterea sa, [care] în această stare sânt amestecate, este savitarka-samapatti - contopire ipotetică
    43. [Acea samapatti] în care prin completa purificare a memoriei, ca şicum i-ar lipsi forma proprie, străluceşte numai cunoaşterea reală a obiectului, este nirvitarka
    44. Prin aceasta savicara (cu reflectare sau deliberare) şi nirvicara (fără reflectare sau deliberare) [samapatti], au fost explicate ca având obiecte subtile
    45. Iar domeniul obiectelor subte se întinde până la alinga (ne-semn, ultimul stadiu al Naturii)
    46. Acestea constituie doar sabija-samadhi (sabijah = cu sămânţă)
    47. Prin atingerea extremei purităţi a lui nirvicara [apare] LUMINA SPIRITUALĂ (ce
    ţine de Spirit)
    48. Înalta-Cunoaştere de acolo e purtătoarea Adevărului
    49. Domeniul [Înaltei-Cunoaşteri] este diferit de cel al cunoaşterii rezultate din
    comunicarea verbală sau din inferenţă, datorită faptului că scopul său este unul
    diferit.
    50. Întipărirea născută din acela (din sabija-samadhi) stă în calea altor întipăriri
    51. Suprimând-o chiar şi pe aceea, datorită opririi tuturor [modificărilor minţii se atinge] nirbija-samadhi (samadhi fără sămânţă)

PATANJALI -YOGASUTRA
    VIBHUTI-PADA DESPRE PUTERILE SUPRANORMALE
    1. Concentrarea (dharana) este legarea (fixarea) minţii de un loc (spaţiu)
    2. În care îndreptarea spre un singur obiect a conţinutului mental este meditaţia (dhyana)
    3. Iar aceasta, oglindind doar obiectul, ca şi cum i-ar lipsi (ar fi golit de) forma proprie, este samadhi (chiar acest obiect, STRĂLUCIND doar, golit de forma proprie, este samadhi)
    4. Cele trei împreună constituie samyama
    5. Prin stăpânirea sa, LUMINA (STRĂLUCIREA) Înaltei Cunoaşteri
    6. Aplicarea sa, în stadii
    7. Cele trei (dharana, dhyana, samadhi) sânt părţi interne faţă de primele
    8. Chiar şi acesta este extern faţă de nirbija-samadhi
    9. Momentul de oprire ce impregnează mintea atunci când dispare întipărirea care se
    manifestă, şi apare întipărirea care opreşte, este transformarea care opreşte (suprimatoare) (nirodha-parinama)
    10. Calma (liniştita) sa curgere (desfăşurare) prin întipărire [repetată]
    11. Dispariţia dispersării şi apariţia concentrării minţii, estetransformarea numită samadhi (samadhi-parinama)
    12. Apoi, când conţinuturile mentale în două momente diferite ,cel stins şi cel răsărit,
    rămân mereu aceleaşi (asemenea), [această transformare] a minţii este transformarea ekagrata (ekagrata-parinama).
    13. Prin aceasta au fost explicate şi transformările [referitoare la] proprietate, caracteristică, şi stare, [ce au loc] în elemente şi organe de simţ.
    14. Substratul (dharmin) este cel căruia îi sânt inerente (căruia i se conformează) toate proprietăţile (dharma)- stinse, manifeste (active), sau latente (nemanifestate încă,
    nereprezentabile).
    15. Succesiunea diferită (variabilă) este cauza diferenţei în transformare (variaţiei
    transformărilor)
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Lun Aug 13, 2012 10:03 pm

kato. a scris:Patanjali - Yoga Sutras
    Samadhi-Pada (Despre Samadhi)
    ...
    41. Cel ale cărui modificări mentale au fost epuizate, [a împlinit] contopirea cunoscătorului, cunoaşterii şi cunoscutului, precum nestemata bine şlefuită ce ia culoarea suprafeţei pe care este aşezată
    42. Pendularea [conştiinţei] între cuvânt, obiectul desemnat şi cunoaşterea sa, [care] în această stare sânt amestecate, este savitarka-samapatti - contopire ipotetică
    43. [Acea samapatti] în care prin completa purificare a memoriei, ca şicum i-ar lipsi forma proprie, străluceşte numai cunoaşterea reală a obiectului, este nirvitarka
    44. Prin aceasta savicara (cu reflectare sau deliberare) şi nirvicara (fără reflectare sau deliberare) [samapatti], au fost explicate ca având obiecte subtile
    45. Iar domeniul obiectelor subte se întinde până la alinga (ne-semn, ultimul stadiu al Naturii)
    46. Acestea constituie doar sabija-samadhi (sabijah = cu sămânţă)
    47. Prin atingerea extremei purităţi a lui nirvicara [apare] LUMINA SPIRITUALĂ (ce
    ţine de Spirit)
    48. Înalta-Cunoaştere de acolo e purtătoarea Adevărului
    49. Domeniul [Înaltei-Cunoaşteri] este diferit de cel al cunoaşterii rezultate din
    comunicarea verbală sau din inferenţă, datorită faptului că scopul său este unul
    diferit.
    50. Întipărirea născută din acela (din sabija-samadhi) stă în calea altor întipăriri
    51. Suprimând-o chiar şi pe aceea, datorită opririi tuturor [modificărilor minţii se atinge] nirbija-samadhi (samadhi fără sămânţă)

PATANJALI -YOGASUTRA
    VIBHUTI-PADA DESPRE PUTERILE SUPRANORMALE
    1. Concentrarea (dharana) este legarea (fixarea) minţii de un loc (spaţiu)
    2. În care îndreptarea spre un singur obiect a conţinutului mental este meditaţia (dhyana)
    3. Iar aceasta, oglindind doar obiectul, ca şi cum i-ar lipsi (ar fi golit de) forma proprie, este samadhi (chiar acest obiect, STRĂLUCIND doar, golit de forma proprie, este samadhi)
    4. Cele trei împreună constituie samyama
    5. Prin stăpânirea sa, LUMINA (STRĂLUCIREA) Înaltei Cunoaşteri
    6. Aplicarea sa, în stadii
    7. Cele trei (dharana, dhyana, samadhi) sânt părţi interne faţă de primele
    8. Chiar şi acesta este extern faţă de nirbija-samadhi
    9. Momentul de oprire ce impregnează mintea atunci când dispare întipărirea care se
    manifestă, şi apare întipărirea care opreşte, este transformarea care opreşte (suprimatoare) (nirodha-parinama)
    10. Calma (liniştita) sa curgere (desfăşurare) prin întipărire [repetată]
    11. Dispariţia dispersării şi apariţia concentrării minţii, estetransformarea numită samadhi (samadhi-parinama)
    12. Apoi, când conţinuturile mentale în două momente diferite ,cel stins şi cel răsărit,
    rămân mereu aceleaşi (asemenea), [această transformare] a minţii este transformarea ekagrata (ekagrata-parinama).
    13. Prin aceasta au fost explicate şi transformările [referitoare la] proprietate, caracteristică, şi stare, [ce au loc] în elemente şi organe de simţ.
    14. Substratul (dharmin) este cel căruia îi sânt inerente (căruia i se conformează) toate proprietăţile (dharma)- stinse, manifeste (active), sau latente (nemanifestate încă,
    nereprezentabile).
    15. Succesiunea diferită (variabilă) este cauza diferenţei în transformare (variaţiei
    transformărilor)

Imi amintesc ca am inceput sa citesc despre Yoga undeva la varsta de 15 ani .
    Tata era cu cartile astea si mai cadeau si pe mana mea.Imi amintesc de un "exercitiu" pe care il facea cam in fiecare dimineata la rasarit,un "exercitiu" (o combinatie de figuri) care se numea "Salutul soarelui" .
    Nu m-am simtit cu adevarat atras de Yoga la acea varsta ,am impresia ca ma dadeam mai deosebit fata de altii care la varsta mea inca bateau mingea Smile .Eu citeam Yoga....Salutam soarele atunci cand rasarea. Smile
    Ma gandesc insa ca ceva tot ramane in tine indiferent sub ce motivatie faci anumite lucruri .O influenta tot ramane acolo in subconstientul tau .
    Pana la urma cred ca sunt multe cai in lume si intr`un final toate se vor uni,atata timp cat intentia noastra este aceeasi.
    Eliana

Puncte : 78
    Reputatie : 4
    Data de inscriere : 26/11/2012
    Localizare : Dincolo de nori

Mesaj Scris de Eliana la data de Mar Noi 27, 2012 8:12 am

Cand i-am intrebat pe cei din jur cum e mai bine sa fiu:
    - complicat de simpla ?!?
    sau
    - simplu de complicata ?!?
    mi s-a spus sa fiu ceea ce sunt, adica Lumina. M-a bucurat mult asta si de cate ori am o tristete apasatoare imi spun: Fii Lumina!

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine] Fericită că Dumnezeu locuieşte în inima mea! [Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Mar Noi 27, 2012 8:15 am

Eliana a scris:Cand i-am intrebat pe cei din jur cum e mai bine sa fiu:
    - complicat de simpla ?!?
    sau
    - simplu de complicata ?!?
    mi s-a spus sa fiu ceea ce sunt, adica Lumina. M-a bucurat mult asta si de cate ori am o tristete apasatoare imi spun: Fii Lumina!

Ce inseamna pentru tine a fi Lumina ?
    Eliana

Puncte : 78
    Reputatie : 4
    Data de inscriere : 26/11/2012
    Localizare : Dincolo de nori

Mesaj Scris de Eliana la data de Mar Noi 27, 2012 8:24 am

thats_life a scris:

Da, ma bucur de intrebare. Pentru mine a fi Lumina inseamna a darui fara a astepta nimic in schimb, a bucura si inveseli inima unui om aflat la greu, a ajuta fara sa-mi fie rasplatit sau intors ajutorul. Cei din jurul meu, cei cu care interactionez zilnic, se simt bine in prezenta mea, ii simt si unii dintre ei imi spun asta, altii imi spun ca si un repros: nu mai fi asa buna sau nu mai fi asa fraiera, cu ce te alegi? Le raspund calm, cu bunatate, SINGURUL care-mi multumeste este Bunul Dumnezeu si imi este de ajuns.

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine] Fericită că Dumnezeu locuieşte în inima mea! [Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Mar Noi 27, 2012 10:02 am

Eliana a scris:
    thats_life a scris:

Da, ma bucur de intrebare. Pentru mine a fi Lumina inseamna a darui fara a astepta nimic in schimb, a bucura si inveseli inima unui om aflat la greu, a ajuta fara sa-mi fie rasplatit sau intors ajutorul.

Asta este cheia catre Dumnezeu.
    Dumnezeu este Daruirea si omul trebuie sa atinga acest nivel pur ,de iubire absoluta.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Vin Noi 16, 2018 2:51 am