La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit

Conectare

Mi-am uitat parola

Oameni oglinzi !

Distribuiţi
    thats_life
    Admin
    Admin

Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

Oameni oglinzi !

Mesaj Scris de thats_life la data de Vin Iul 13, 2012 3:50 am

``Cu siguranță există în jurul vostru persoane care vă plac și-aceste persoane vă plac tocmai pentru că semănați. Și, cu siguranță, există și persoane care vă displac profund, care vă trezesc reacții puternice de respingere.

Uitați-vă bine la ele, căci cu acestea din urmă semănați cel mai bine, ele sunt cele care vorbesc cel mai mult despre voi, despre cine sunteți cu adevărat.

Tot ceea ce admirăm cel mai mult la cei din jur sunt părți/ laturi ale noastre despre care nu suntem pe deplin coștienți/ pe care nu ni le-am asumat încă.

Tot ceea ce nu putem accepta/ ne deranjează cel mai mult la cei din jur sunt părți/ laturi ale noastre despre care nu suntem pe deplin coștienți/ pe care nu ni le-am asumat încă.

Eu înțeleg foarte bine necazurile pe care le aveți din cauza relațiilor de cuplu, dar vă încurajez să nu vă feriți de ele, căci aceste necazuri vă ajută să deveniți conștienți de o problemă mult mai importantă – aceea că sunteți voi înșivă , în străfundurile ființei voastre, o ghicitoare. Partenerul nu este decât o o oglindă. Este greu să îți înțelegi singur problemele. Acest lucru devine infinit mai ușor într-o relație, căci ai la dispoziție o oglindă în care să te reflecți, în care îți poți vedea fața, la fel cum și celălalt își poate vedea fața în oglinda ta. Nu este de mirare că vă înfuriați amândoi.

[...]

De una singură, iubirea nu va rezolva nimic. Tot ce poate face ea este să vă arate cine sunteți și unde vă aflați. Este foarte bine că iubirea vă ajută să deveniți conștienți de haosul și de confuzia din viața voastră. Iubirea vă arată unde mai sunt probleme care trebuie rezolvate. Fără iubire, omul nu își mai conștientizează problemele.Asta nu înseamnă că le-a și rezolvat.

Dacă nu ai la dispoziție o oglindă, nu înseamnă că nu mai ai o față.”

Și-n Deepak Chopra îmi pare că am găsit ceva în ton:

“Ai stat, vreodată, singur pe malul unui râu încercând să-l simți? Sigur că nu poți.

Poți să simți râul – curgerea lui, adâncimile calme, schimbarea sa continuă care curge netulburată de aici până acolo – dar, de fapt, te simți pe tine însuți.``

Acum este: Mier Ian 16, 2019 5:56 pm