La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit

Conectare

Mi-am uitat parola

Trezeste`te ! Impasibil si nemiscat, tu existi in Creator.

Distribuiţi
    thats_life
    Admin
    Admin

Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

Trezeste`te ! Impasibil si nemiscat, tu existi in Creator.

Mesaj Scris de thats_life la data de Vin Iul 13, 2012 2:47 am

Haide sa iti spun un secret, dar este numai intre tine si mine.

Asculta:

Traim intr-o lume minunata, fantastica.
    Totul este minunat,exista numai bine, pace si conciliere peste tot pe unde te uiti.
    Dar tu nu simti nimic din asta.
    Esti nemiscat, zacand inconstient, fara nicio senzatie.

De ce?

Pentru ca realitatea ta este cu o singura fata.
    Fara sa te conectezi la opusul ei nu simti nimic.
    Si asta pentru ca tu esti creat si creatia nu discerne lumina fara intuneric.

Impasibil si nemiscat, tu existi in Creator.
    Atunci cum poate El sa iti reveleze aceasta minunata lume – sau in alte cuvinte, sa se reveleze El insusi?
    Cum poate Creatorul sa ti se reveleze?

Exista doar un singur mijloc: sa iti perturbe somnul cu o picatura de rau, astfel incat atunci cand gusti,
    te vei trezi si te vei gasi intr-un bine infinit.
    Si asta face El acum.

Altfel, ai ramane pentru totdeauna fara a putea simti.
    Nu ai fi in stare sa realizezi starea ta, sa o masori sau sa intelegi unde si cine esti.
    Nu ai avea niciun pamant sub picioare.

Prin vis auzi si speri ca este posibil sa faci o conexiune catre fundatia eterna in care existi,
    sa te plasezi intr-o dependenta constanta fata de ea si, orice s-ar intampla,
    sa iti masori si sa iti verifici senzatiile numai prin ea.

Atunci cand faci asta, totul se rezolva in afara ta si nu exista niciun rau in lumea ta.
    Si asta pentru ca tot ceea ce iti devine revelat, tot opusul, contururile intunecate,
    sunt menite numai pentru a-ti arata si sublinia binele si lumina.
    thats_life
    Admin
    Admin

Impasibil si nemiscat, tu existi in Creator.

Mesaj Scris de thats_life la data de Vin Iul 13, 2012 2:48 am

`Filosofia ca si majoritatea oamenilor in general, cred ca lumea materiala s-a nascut in afara celei spirituale.

Noi `am venit` aici din Lumea Spirituala Si nu din alta parte.
    Intr-un fel sau altul, corporalul este consecinta spiritualitatii.
    Singura intrebare este daca lumea corporala s-a separat complet de Lumea Spirituala sau mai are inca ceva conexiuni indirecte cu ea?

Nici filosofia si nici stiintele naturii acestei lumi nu sunt capabile sa examineze forta daruirii,
    fiind numai in interiorul dorintelor egoiste.
    Pentru acest motiv, ele nu au niciun contact cu Lumea Spirituala şi pot doar sa aiba fantezii despre ea.

Exista experimente `stiintifice` despre ceea ce s-ar considera a fi `suflet` sau o presupusa conexiune cu el
    care poate fi surprinsa si care se bazeaza pe definitia incorecta a Lumii Spirituale.
    Acestea sunt de asemenea argumente filosofice ale unor oameni care nu dispun de instrumente de cercetare
    si de conexiuni reale cu Lumea Spirituala, adica de o abordare stiintifica, si atunci isi asuma pur si simplu aceste lucruri.

Oamenii isi pot imagina orice.
    Nu exista limite la fantezia umana.
    De exemplu, exista observatii ale schimbarii greutatii corpului cantarit inainte si dupa moarte,
    presupunandu-se ca diferenta de greutate reprezinta sufletul.
    Asa cantaresc ei sufletul.
    Au inregistrat de asemenea impulsuri electrice in creier in momentul mortii si au considerat ca aceasta
    trebuie sa fie manifestarea sufletului cand paraseste trupul.

Si ce sa spunem despre diferitele halucinatii ale creierului in momentele mortii clinice,
    si a caror natura este similara visurilor.
    Acestea au fost considerate a fi simtirea Lumii Spirituale unde persoana `se inalta`,
    iar cand se reintorc la noi isi recapata cunostinta.

Toate aceste fabricatii sunt cauzate de absenta definitiei corecte a Lumii Spirituale.
    De aceea oamenii devin atat de confuzi si cred ca au atins Lumea Spirituala si au verificat-o.

Dar, Lumea Spirituala este o realitate aflata peste dorinta noastra egoista, peste materia noastra.
    Aici este unde apare problema perceptiei realitatii, fiindca oamenii sunt confuzi in ceea ce priveste materia.

O definiţie faimoasa spune ca materia este o realitate obiectiva pe care ne-o dau simturile noastre.
    Ceea ce percep eu este dorinta mea.

Aceasta deruteaza oamenii. Ei cred că materia este formata din corpuri solide, lichide, etc cele patru fundamente: foc, apa, aer, pamant sau, mineral, vegetal, animal si uman.
    Materia este de fapt dorinta iar noi examinam dorinta care este, de fapt, sinele nostru.

Aceasta ne deruteaza complet.
    Vad in fata mea o teava de metal pe care sunt absolut incapabil sa o mut, si imi spun ca este a mea si ca exista in interiorul meu.
    Aici oamenii devin complet dezorientati si in acel moment, devine foarte dificil sa mai vorbesti cu ei.

Cu alte cuvinte, este nevoie sa depasesti multe obstacole pana sa ajungi la un punct de vedere
    si o definitie a tuturor fenomenelor care sa ne permita sa vedem realitatea impreuna cu oamenii de stiintă si cu filosofii.
    Pana in prezent, fiecare sta in propria lui nisa si asta duce la o mare confuzie.

Aceeasi problema este si in diferitele definitii date `spiritualului` si `corporalului`.

Cel mai frecvent, oamenii isi spun ca, cultura si diferite activitati umane intra in viata spirituala.
    Astfel, si dansul este ceva spiritual.

Aceste definitii incorecte intr-adevar deruteaza oamenii si duc la dispute serioase.
    Din acest motiv, intai de toate, lumea trebuie sa dea definitiile corecte ale spiritualitatii si corporalului, ale vietii si mortii si a Realitatii Superioare.

In acest fel vom rezolva toate problemele.
    Definitiile corecte trebuie sa fie ferm inradacinate in capul tau si tu ar trebui sa consideri realitatea numai prin intermediul lor.
    Apoi, sigur nu vei mai face greseli.`
    thats_life
    Admin
    Admin

Trezeste`te !

Mesaj Scris de thats_life la data de Vin Iul 13, 2012 2:48 am

Noi suntem dorinte, actiuni,si exista o forta care ne-a creat si care ne afecteaza. (Cel care actioneaza).
    Noi suntem consecinta ei, precum sunt si calitatile noastre si sentimentele pe care le traim in aceste proprietati create si umplute de catre aceasta forta.

Noi nu suntem nici macar produsul care poate simti forta si influenta ei direct, in toate cele patru faze ale obtinerii.
    Noi suntem inca foarte departe de o astfel de revelatie.
    Dar nu suntem niciodata in stare sa pasim peste granitele senzatiei fiindca suntem dorinta care poate stii numai ceea ce se desfasoara in interiorul ei.

De aceea, noi nu putem stii esenta lucrurilor, nu numai in spiritual, dar nici in lumea corporala,
    fie ea electricitate, paine, apa, etc.
    Toate sunt pur si simplu senzatiile pe care le traiesc in interiorul dorintei mele.
    Sunt un derivat al unui anumit impact care evoca si indeplineste dorinta mea.

Eu simt rezultatul unei actiuni certe executata de o anumita forta in anumite proprietati.

Asta inseamna ca eu, de asemenea, sunt o consecinta certa a unei combinatii certe de forte despre care nu stiu nimic.
    Toate acestea au existat inainte si m-au creat si imi sunt necunoscute.
    Stiu doar ca deja exist si intr`un anume fel actionez eu insumi ca orice corp care ocupa spatiu in univers.

Cu toate acestea, toate sunt pur si simplu experienta mea despre mine,
    in functie de proprietatile atribuite mie de Creator.
    Dar cine sunt eu de fapt?
    Se poate ca sa am o alta forma exceptand`o pe aceasta pe care o vad acum?
    Nu stiu si nu voi sti niciodata asta.
    Eu sunt dorinta de placere care se percepe pe sine in aceasta maniera si ating numai materia si forma pe care aceasta materie o obtine prin experimentarea ei ca placere sau durere.

Aaa ca, la forma abstracta si la esenta noi nu ajungem si nu suferim din cauza asta,
    atata timp cat nu se manifesta in materie.
    Nu stim esenta celor mai familiare lucruri din jurul nostru.
    Ce sunt painea sau zaharul?
    Stim doar ce gust au.
    Mestec forta care imi pare a fi o bucata de paine si care ocupa un volum concret prezentat mie,
    astfel de catre senzatiile mele.
    Aceasta forta umple un spatiu gol in interiorul meu si eu cred ca este materie reala atata timp cat materia este dorinta care primeste implinire.
    thats_life
    Admin
    Admin

Re: Trezeste`te ! Impasibil si nemiscat, tu existi in Creator.

Mesaj Scris de thats_life la data de Mier Aug 22, 2012 6:26 am

Omul poate să-şi imagineze calea sa, de la micimea lumii noastre, până sus la vârful cel mai înalt spiritual – Creatorul – ca pe o trecere printr-o succesiune de camere. Intre stadiul nostru şi Creator, sunt un anumit numar de treceri legate între ele, prin aceste camere. Fiecare cameră are propriile proprietăţi şi doar cei care posedă proprietăţile unei camere, se pot afla în aceasta. Dacă, indiferent de motiv, omul îşi schimbă proprietăţile, el este mutat automat, ca de un curent invizibil, într-o cameră ce corespunde noilor sale proprietăţi.

Acesta este modul în care cineva se poate deplasa prin aceste camere: o infimă schimbare internă în proprietăţi, evocă asupra omului influenţa unui câmp de forţă spirituală şi acesta imediat se mută către noul său loc de echilibru, în care proprietăţile sale interioare coincid total cu proprietăţile externe ale câmpului de forţă. De aceea, nu există gardieni la intrările sau ieşirile camerelor; îndată ce omul se schimbă astfel încât să îşi potrivească proprietăţile cu următoarea cameră superioară, el automat este transferat acolo, de către curentul sau câmpul spiritual

Ce proprietăţi trebuie omul să schimbe, pentru a se muta dintr-o cameră în alta, în interiorul acestui câmp spiritual? El trebuie doar să îşi transforme tipul de plăcere la care aspiră. Nu putem ajuta primind plăcere, pentru că astfel este întreaga materie a creaţiei, aceasta este tot ceea ce a fost creat. Totuşi, putem schimba obiectul aspiraţiilor noastre, ce dorim să ne bucure: fie recepţia ordinară, recepţia simplelor necesităţi, fie aducerea de plăcere Creatorului, deoarece Îi dăruim, primind ceva doar pentru că aceasta este dorinţa Lui Eu-l” nostru, entitatea care simte plăcere, este prezent în toate dorinţele noastre, care se schimbă neîncetat, atât în ceea ce priveşte magnitudinea cât şi obiectul dorit. Acest „Eu” nu dispare niciodată.

Singurul lucru de care cineva trebuie să se elibereze, este senzaţia că face ceva pentru a mulţumi acest „Eu”. Omul ar trebui să aspire către a-L simţi pe Creator, către modul în care Acesta este mulţumit de el (precum o mamă este mulţumită de realizările fiului său).br /
    Lisih

Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 22
    Localizare : Shielia

Mesaj Scris de Lisih la data de Dum Sept 02, 2012 6:34 pm

Nu trebuie sa intreb cum poate Creatorul ceva!Creatorul poate orice.Daca as zice in alt mod as nega omnipotenta Creatorului si l-as nega si ca Unic Dumnezeu!
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Lun Sept 03, 2012 11:54 am

Lisih a scris:Nu trebuie sa intreb cum poate Creatorul ceva!Creatorul poate orice.Daca as zice in alt mod as nega omnipotenta Creatorului si l-as nega si ca Unic Dumnezeu!

Crezi ca Dumnezeu poate face pe cineva mai batran decat El ?

Smile)
    Lisih

Mesaj Scris de Lisih la data de Joi Sept 06, 2012 8:11 am

Dumnezeu fiind in afara timpului .nu este batran sau tanar.Dumnezeu nefiind schimbator ,nu este supus modificarii.adica imbatranirii!
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Joi Sept 06, 2012 10:41 am

Lisih a scris:Dumnezeu fiind in afara timpului .nu este batran sau tanar.Dumnezeu nefiind schimbator ,nu este supus modificarii.adica imbatranirii!

Serios? Smile

Mai sus...eu glumeam doar...

Ultima editare efectuata de catre thats_life in Joi Sept 06, 2012 6:32 pm, editata de 1 ori
    Lisih

Mesaj Scris de Lisih la data de Joi Sept 06, 2012 5:23 pm

ai incercat sa provoci un paradx,considerand ca discuti cu o oaie de discoteca!!!!
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Joi Sept 06, 2012 6:40 pm

thats_life a scris:
    Lisih a scris:ai incercat sa provoci un paradox,considerand ca discuti cu o oaie de discoteca!!!!
    Nu am considerat nimic,pur si simplu am glumit.Nu prea stii de gluma,nu ?
    Asta cu oaia de discoteca suna intr`un fel.. Smile
    E clar ca nu ma `cunosti`.Altfel nu te-ai fi grabit in explicatii si te-ai fi prins de sensul cuvintelor.
    Lisih

Mesaj Scris de Lisih la data de Joi Sept 06, 2012 8:01 pm

asta cu oaia de discoteca exprima o realitate!
    cunosti problema cu Ahile si broasca testoasa?
    thats_life
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de thats_life la data de Joi Sept 06, 2012 8:13 pm

Lisih a scris:asta cu oaia de discoteca exprima o realitate!
    cunosti problema cu Ahile si broasca testoasa?

"Ahile se intrece cu o broască țestoasă, dar îi lasă acesteia 10 metri avans. Ahile este de zece ori mai rapid.

Cand Ahile a facut cei zece metri, broasca a facut doar unul.

Cand Ahile a facut acel metru, broasca a facut zece centrimetri.

Cand Ahile a facut cei zece centrimetri, broasca a facut un centrimetru.

Cand Ahile a facut acel centrimetru, broasca a facut 0,1 centrimetri.

Broasca castiga cursa, fiind absolut tot timpul inainte, chiar daca cu putin.

Paradoxul este că într-o cursă, alergătorul mai rapid nu-l poate depăși niciodată pe cel mai lent, aflat în fața sa, deoarece el trebuie să ajungă întâi într-un loc în care cel din față fusese deja, astfel că cel lent va fi mereu în față."
    Lisih

Mesaj Scris de Lisih la data de Vin Sept 07, 2012 12:09 am

asta este fals paradoxnu se ia incalcul dublarea distantei .daca Ahile alearga 20 de metri,cat alearga broasca/?
    astfel de sofisme sunt false demonstratii,Dar kabalah european se bazeaza doar pe sofisme<

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Dec 11, 2018 1:26 am